Ordu Dilatasyon

Ordu Dilatasyon

Ordu Dilatasyon, beton yapımında önemli bir bileşen olan değişken genişlikte boş bir alandır. Rolü ve avantajları, binalar, köprüler vb. yapıların sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlar. Dayanıklılık ve genleşme, bina yapımında temel ilkelerinden birisidir.

Ordu Dilatasyon nedir?

Dilatasyon, beton yapılarda bulunabilen 4 farklı derz türünden biridir.

İzolasyon ile eklem hareketini engelleyen herhangi bir yapıdan beton levha aracılığıyla ayrılır;

İnşaat derzi ile farklı yaşlardaki betonları ayırmayı mümkün kılar,

Dilatasyon, sıcaklık değişimleri, rüzgarlar, titreşim, sismik hareketler nedeniyle sallanmayla birlikte betonun geri çekilerek genişlemesini sağlar. Bu sayede Dilatasyon, yapının hareketlerine bağlı olarak çatlama riskini ortadan kaldırır. Dikey veya cephe genleşme derzleri ile yatay veya zemin genleşme derzleri bulunmaktadır.

Ordu Dilatasyon Uygulamaları
Ordu Dilatasyon Uygulamaları

Ordu Dilatasyon Uygulamaları

Cephe veya zemin Dilatasyon, ortam sıcaklığına bağlı olarak büzüşen veya genleşen betonun doğal tepkilerine cevap verecek şekilde yapılmaktadır.

Bir Dilatasyon iki farklı şekilde yapılabilir. Öncelikle beton dökülmeden önce derz için ayrılan yerde boşluk bırakılarak yerine konulabilmektedir.

Yerleştirildikten sonra, bir Dilatasyon genellikle alüminyum, paslanmaz çelik veya esnek mastik, kauçuk, silikon vb. gibi maddeler ile sıkıştırılabilir.

Ek olarak, Dilatasyonun içine bir yangın koruma kordonu veya levhası ve ayrıca su yalıtımı için bir elastomerik (EPDM) veya bitümlü membran yerleştirmek de mümkündür.

Tüm yapılar bir Dilatasyon kurulumunu gerektirmez. Aslında teorik olarak sadece betonarme döşemeler ve 30 metreden uzun cepheler bu tip derzlerin üretimini gerektirir. Böylece betonun genleşmesinden kaynaklanan deformasyonlar ve çatlama risklerinin önüne geçilmektedir.

Ayrıca, yığma hareketlerin etkisi altında eski binanın yenisini (veya tam tersi) itip hasar vermesini önlemek için bitişik iki yapı arasında bir Dilatasyon oluşturulmaktadır.

Ordu Dilatasyon Avantajlar
Ordu Dilatasyon Avantajlar

Ordu Dilatasyonun Avantajları

Dilatasyon olmadan büyük ölçekli bir beton yapının inşasını düşünmek neredeyse imkansızdır. Aslında, bu tür bir bağlantı, yapının sorunsuz bir şekilde dayanıklılığını ve bina sakinlerinin güvenliğini sağlar.

Böylece genleşme derzleri betonun yatay ve düşey düzlemde hareketine olanak sağlar. Ancak, basit termal genleşmenin ötesinde, daha büyük bir deprem sızdırmazlığının oluşturulmasını düşünmek zorunludur.

Titreşimler ve sismik hareketlerle bağlantılı çeşitli hareketleri destekler.

Aslında bir binanın depreme dayanıklı yapı standartlarını karşılaması gerektiğinde, hareketler maksimum olduğu için depreme dayanıklı uygun bir Dilatasyon örtüsü yerleştirilmesi tavsiye edilmektedir. LİDER GRUP İNŞAAT gibi bir şirketin uzmanlığı her zaman en iyi tavsiyeyi sağlayacaktır.

Dilatasyon

Duvar Tavan Kapak Profilleri

Duvar Tavan Kapak Profilleri Duvar tavan kapak profilleri son zamanlarda yapılan binalarda dilatasyon boşluklarının kapatılmasında en çok kullanılan tekniktir. Kapak profilleri daha kolay ve kullanışlı olmasının yanı sıra ekonomik olması nedeniyle de inşaat sektöründe en

Serflenin (Tesviye Şapı)

Tesviye şapı adıyla daha çok duyduğumuz serflenin, birçok isimle karşımıza çıkıyor. Akıllı şap veya cıvalı şap olarak da adlandırılan tesviye şapı; çimento yapı malzemesi kullanılarak zeminin düzeltilmesini sağlayan bir malzemedir. Tesviye şapı en çok PVC

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama, istenilen yüzeyin daha güzel ve parlak görünmesini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Yüzeyler ne kadar güzel bakılırsa bakılsın veya düzenli temizlikleri ne kadar yapılırsa yapılsın aşınması, kalıcı kirler oluşması çok normaldir. Bunu önlemek, engellemek

Dilatasyon Çıtası

Dilatasyon Profilleri Dilatasyon büyük betonarme ve çelik konstrüksiyonlu binalarda deprem, zemindeki oynamalardan dolayı , binalardaki genleşme gibi fiziksel hareketlerde binanın hasar görmemesi için ana taşıyıcılar ile binanın yapısının bağlantı noktalarında kullanılan malzemeleri kapsamaktadır. Ana taşıyıcılar

Akustik Duvar ve Tavan Kaplamaları

Akustik duvar ve tavan kaplamaları, duvar ve tavanların akustik ses emici kumaşlarla kaplanmasıyla oluşturulan panellerdir. Akustik duvar ve tavan kaplamaları, ses yalıtım özelliğine sahiptir. Akustik kaplama ürünleri darbeye dayanıklı ve kaliteli ürünlerdir. Akustik duvar ve

Dilatasyon Nasıl Uygulanır?

Dilatasyon Dilatasyon farklı alanlarda bulunan bir kavram olmasının yanı sıra inşaat sektöründe, birbirine aşırı yakın olan imalatların birbirinden ayrılması için oluşturulan boşluklara verilen bir isimdir. Yapılar oluşturulurken dilatasyon kurallarına uygun olacak şekilde oluşturulmalıdır. Dilatasyon konusunda

WhatsApp
Şimdi Ara
v
Konum