Dilatasyon Nedir?

Dilatasyon Nedir?

Dilatasyon Nedir : Türkçe ‘de genleşme, genişleme anlamlarına gelen dilatasyon, birbirine sınırı olan imar yapılarında, özellikle büyük ve geniş projelere sahip imar yapılarında, bırakılan boşluklardır.

Bu boşluklar(dilatasyonlar), yatay veya düşey bir biçimde olabilmekte ve bununla birlikte gerek zemin farklılıkları nedeniyle gerek sıcaklık değişimleri nedeniyle ve gerekse de yük farklılıkları nedeniyle bırakılabilmektedir.

Zemin farklılıkları, sıcaklık değişimleri gibi farklı nedenler dolayısıyla imarın zarar görmemesi, tahribe uğramamasını amaçlayarak dilatasyon denilen aralıklar bırakılır.

İmarlardaki dilatasyonlar, sıcaklık değişimi, yük farklılığı gibi nedenlerle oluşabilecek genleşme veya kısalma hareketleriyle birlikte ortaya çıkabilecek çökme, yıkılma gibi olumsuzlukları önlemek amacıyla gerçekleştirilir.

Dilatasyon Nedir?

Dilatasyon nedir? İnşaat sektöründe en çok karşılaşılan sorulardan olmaktadır. Dilatasyon materyalden yapılan yapılan bir arada ve kusursuz şekilde yapılması için başvurulan bir yöntemdir. Özellikle büyük ve ihtişamlı yapıların oluşumunda kurtarıcı rol oynamaktadır. Binalarda meydana gelebilecek çatlamalar ve sıcaklık kaynaklı etkenlerden korumak için uygulanmaktadır. Binaların yapı malzemeleri sıcaklık etkenlerinden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu etkilenme sonucunda ie binalarda büyük hasarlar meydana gelmektedir. Dilatasyon işlemi, bu problemlerin önüne geçmek amacıyla binalarda planlı ve tasarlanmış şekilde boşluk bırakılmasıdır. Bu boşlukların bırakılması binaların güvenliği açısından oldukça önemlidir. Sıcaklıklar nedeniyle meydana gelen genleşme durumlarında meydana gelme ihtimali olan hasarları en aza indirmenin yanı sıra yok etmek amacıyla profesyonel şekilde yapılmaktadır.

Dilatasyon Çeşitleri

Dilatasyon nedir? Sorusunun  yanı sıra çeşitleri de oldukça önemlidir. Dilatasyon derzleri adı da verilen işlemin çeşitleri şu şekildedir:

  • Deprem derzi
  • Hareket derzi
  • Titreşim derzi

Dilatasyon derz seçeneklerini bu şekilde ayırmak mümkündür. Aslında isimlerinden de anlaşılacağı üzere yapılar için problem teşkil edecek sorunlara çözüm niteliğinde olduğu görülmektedir. Yapıların hasar alabileceği durumlar belirlenerek bunları en aza indirecek sistemler geliştirilmiştir. Genel olarak bakıldığı zaman bu dilatasyon derz çeşitleri binalar açısından zorunlu olma konumundadır. Fakat amaçlarına ve hedeflerine göre farklı şekilde ayrıştırılmıştır. Her birinin kullanım amacı farklıdır.

Dilatasyon Neden Önemli?

Dilatasyon nedir? Konusunun yanı sıra neden önemli olduğunun da bilinmesi gerekir. Çünkü binaların yapım malzemeleri sıcaklık değişimlerinden veya deprem gibi etkenlerden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu etkilenmenin maddi ve manevi hasarları oldukça büyük olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla binalarda dilatasyon adı verilen boşlukların bırakılması önemlidir. Bu sayede hareket veya sıcaklık değişimleri gibi etkenlerden, etkilenme oranı en az seviyeye indirilmiş olunur. Bu durumda daha uzun yıllar boyunca ve güvenli bir şekilde bu yapılar kullanılmaya devam edilebilir. Bunların yanı sıra mimari açıdan ve estetik açıdan da daha iyi bir görünüm sunmaktadır. Tüm bu avantajlar düşünüldüğü zamanda dilatasyon işleminin ne derece önemli olduğu kanıtlanmaktadır. Bu sebeple özellikle de son zamanlarda bu işlemler zorunlu hale getirilmiştir.

Dilatasyon

Dilatasyon Profilleri

Dilatasyon Profilleri Dilatasyon inşaat sektöründe kullanılan ve büyük öneme sahip olan bir terimdir. Dilatasyon işlemi, sıcaklık değişimleri nedeniyle oluşan çatlakları ve genel hasarları en aza indirmek amacıyla yapılmaktadır. Dilatasyon işlemi için yapılan boşlukları doldurmak amacıyla

Otopark Zemin Dilatasyon Profilleri

Otopark Zemin Dilatasyon Profilleri Dilatasyon profilleri son zamanlarda değer kazanan uygulamalardandır. Dilatasyon boşlukları çoğu betonarme yapılarda kullanılmaktadır. Yapılmasında ki temel neden ise istenmeyen zararların ve problemlerin engellemesini sağlamaktır. Dilatasyon profillerinin en yaygın kullanıldığı alanlardan biride

Dilatasyon Profili Fiyat

Dilatasyon Profili Fiyat Dilatasyon profili fiyat farklı faktörlere göre değişim göstermektedir. Bu faktörlerin en belirleyicisi ise boşluğun uzunluğu ve hangi maddenin kullanıldığıdır. En kesin fiyat için boşluğun ölçülerinin belirtilmesi gerekir. He yıl belirli fiyatlar belirtilmektedir.

Dilatasyon Malzemeleri

Dilatasyon Malzemeleri Dilatasyon malzemeleri imar yapılarında tercih edilen ve gerekli olan bir boşluk bırakma çalışmasındaki gerekli malzemelerdir. Yapılarda bazı olası nedenlerden dolayı oluşabilecek çökme, göçme veya yıkım gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek amacıyla dilatasyonlara başvurulur.

Alüminyum Kasalı Laminant Kapılar

Alüminyum kasalı laminant kapılar, istediğiniz mekânda şıklığı yakalarken aynı zamanda duvar kalınlıklarına uygun bir kapıya da sahip olmanızı sağlıyor. Mekâna uygun ve şıklığı yakalayabileceğiniz alüminyum kasalı laminant kapılar ile siz de paslanmayan, dekoratif kapılara sahip

Kompakt Kapı ve Bölme Sistemleri

Kompakt kapı ve bölme sistemleri her gün kullandığımız çoğu mekânda karşımıza çıkıyor. Özellikle alışveriş merkezlerinde, okullarda, spor salonlarında ve sık sık toplumun tercih ettiği birçok mekânda. Özellikle bu mekânlarda WC yani tuvaletlerde karşımıza çıkıyor. Kompakt

WhatsApp
Şimdi Ara
v
Konum