Dilatasyon Nedir

Dilatasyon Nedir?

Dilatasyon Nedir : Türkçe ‘de genleşme, genişleme anlamlarına gelen dilatasyon, birbirine sınırı olan imar yapılarında, özellikle büyük ve geniş projelere sahip imar yapılarında, bırakılan boşluklardır.

Bu boşluklar(dilatasyonlar), yatay veya düşey bir biçimde olabilmekte ve bununla birlikte gerek zemin farklılıkları nedeniyle gerek sıcaklık değişimleri nedeniyle ve gerekse de yük farklılıkları nedeniyle bırakılabilmektedir.

Zemin farklılıkları, sıcaklık değişimleri gibi farklı nedenler dolayısıyla imarın zarar görmemesi, tahribe uğramamasını amaçlayarak dilatasyon denilen aralıklar bırakılır.

İmarlardaki dilatasyonlar, sıcaklık değişimi, yük farklılığı gibi nedenlerle oluşabilecek genleşme veya kısalma hareketleriyle birlikte ortaya çıkabilecek çökme, yıkılma gibi olumsuzlukları önlemek amacıyla gerçekleştirilir.

Dilatasyon Nedir?

Dilatasyon nedir? İnşaat sektöründe en çok karşılaşılan sorulardan olmaktadır. Dilatasyon materyalden yapılan yapılan bir arada ve kusursuz şekilde yapılması için başvurulan bir yöntemdir. Özellikle büyük ve ihtişamlı yapıların oluşumunda kurtarıcı rol oynamaktadır. Binalarda meydana gelebilecek çatlamalar ve sıcaklık kaynaklı etkenlerden korumak için uygulanmaktadır. Binaların yapı malzemeleri sıcaklık etkenlerinden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu etkilenme sonucunda ie binalarda büyük hasarlar meydana gelmektedir. Dilatasyon işlemi, bu problemlerin önüne geçmek amacıyla binalarda planlı ve tasarlanmış şekilde boşluk bırakılmasıdır. Bu boşlukların bırakılması binaların güvenliği açısından oldukça önemlidir. Sıcaklıklar nedeniyle meydana gelen genleşme durumlarında meydana gelme ihtimali olan hasarları en aza indirmenin yanı sıra yok etmek amacıyla profesyonel şekilde yapılmaktadır.

Dilatasyon Çeşitleri

Dilatasyon nedir? Sorusunun  yanı sıra çeşitleri de oldukça önemlidir. Dilatasyon derzleri adı da verilen işlemin çeşitleri şu şekildedir:

  • Deprem derzi
  • Hareket derzi
  • Titreşim derzi

Dilatasyon derz seçeneklerini bu şekilde ayırmak mümkündür. Aslında isimlerinden de anlaşılacağı üzere yapılar için problem teşkil edecek sorunlara çözüm niteliğinde olduğu görülmektedir. Yapıların hasar alabileceği durumlar belirlenerek bunları en aza indirecek sistemler geliştirilmiştir. Genel olarak bakıldığı zaman bu dilatasyon derz çeşitleri binalar açısından zorunlu olma konumundadır. Fakat amaçlarına ve hedeflerine göre farklı şekilde ayrıştırılmıştır. Her birinin kullanım amacı farklıdır.

Dilatasyon Neden Önemli?

Dilatasyon nedir? Konusunun yanı sıra neden önemli olduğunun da bilinmesi gerekir. Çünkü binaların yapım malzemeleri sıcaklık değişimlerinden veya deprem gibi etkenlerden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu etkilenmenin maddi ve manevi hasarları oldukça büyük olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla binalarda dilatasyon adı verilen boşlukların bırakılması önemlidir. Bu sayede hareket veya sıcaklık değişimleri gibi etkenlerden, etkilenme oranı en az seviyeye indirilmiş olunur. Bu durumda daha uzun yıllar boyunca ve güvenli bir şekilde bu yapılar kullanılmaya devam edilebilir. Bunların yanı sıra mimari açıdan ve estetik açıdan da daha iyi bir görünüm sunmaktadır. Tüm bu avantajlar düşünüldüğü zamanda dilatasyon işleminin ne derece önemli olduğu kanıtlanmaktadır. Bu sebeple özellikle de son zamanlarda bu işlemler zorunlu hale getirilmiştir.

WhatsApp
Şimdi Ara
v
Konum