Dilatasyon Uygulamaları

Dilatasyon Uygulamaları

Dilatasyon uygulamaları, imar inşaatı süresince planlanan ve uygun şekilde biçimlendirilmesi gereken bir çalışmadır.

Dilatasyon, yapının yaşanılan olumsuz durumlar karşısında bütün olarak zarar görmemesi, deprem gibi doğal afetler sonucunda tahribe uğramaması ve kullanılan malzemelerinin yapı farklılığı dolayısıyla ısı, basınç gibi değişimlerden yapının etkilenmemesi için yapılması gereken bir uygulamadır.

Tüm bunların olma olasılığı bulunmakta olduğu için, imar yapılarında dilatasyon uygulamalarıyla bu nedenler önlenmeye çalışılmaktadır.

Dilatasyon uygulamaları, imar sürecinde önemli bir şekilde üzerinde durulması gereken bir konu olmakla beraber, alanında uzman kişiler tarafından denetlenmeli, plan yapılmalı ve uygulanmalıdır.

Sıralanan tüm bu nedenlerin önüne geçebilmek, sorunları önleyebilmek amacıyla yapılar tek bir bütün yerine bloklar şeklinde tasarlanır.

Böylece, karşılaşılan bir olası problemde, yapının bütünü yerine sadece belirli blok hasara uğrayabilir ve düzeltilmesi çok daha kısa süre alması amaçlanır.

Bloklar şeklinde tasarımı gerçekleştirilen yapıda, bloklar arasında da yine dilatasyon dediğimiz boşluklar bulunur.

Bu boşluklar yatay ve dikey gibi farklı değişken biçimlerde olabilmekle beraber, 5 ila 30 cm arasında mesafe değişikliği de olmaktadır.

Bloklar arasında ve yapının farklı kısımlarında bırakılmış olan boşluklar yani dilatasyonlar, daha sonraki işlem olarak gerekli malzemeler ve alanında uzman kişiler tarafından doğru bir şekilde doldurularak kaliteli yapı inşa edilmiş olacaktır.

Dilatasyon dediğimiz boşluklar doldurulurken birçok farklı malzeme kullanılır.

Bu malzemelerin her birinin işlevi ve faydası farklı olmakla birlikte, dilatasyonun nerede ve ne biçimde kullanıldığına bağlı olarak farklı malzemeler tercih edilir.

Farklı malzemeler, farklı dilatasyonlarda kullanılarak dilatasyonlar doldurulur ve böylece kaliteli yapı inşa edilir.

Dilatasyon uygulamalarının imar yapılarında kullanılması önem taşımakla birlikte, dilatasyon uygulamasında hem alanında uzman kişilerin uygulamayı gerçekleştirmesi hem de kullanılan yapılar da büyük önem taşımaktadır.

Dilatasyon uygulamaları gerçekleştirilirken, kullanılan malzemelerinin yapıları irdelenmeli, oluşabilecek genleşme veya kısalma gibi hareket değişimleri hesaplanarak işlem gerçekleştirilmelidir.

Bunlarla birlikte, imarın yapıldığı bölgenin çevre koşulları da göz önünde bulundurulmalı, olası riskler planlanarak önlemler alınmalıdır.

İmarın yapıldığı bölgenin günlük ve yıllık olarak sıcaklık farkları doğru bir biçimde analiz edilmeli ve dilatasyon uygulamaları bu farklar doğrultusunda düzenlenmelidir.

Dilatasyon dediğimiz boşluklar uygun bir biçimde bırakıldıktan ve uygun malzemeler ile doldurulması gerçekleştirildikten sonra ise, son dilatasyon uygulaması işlemi olan dilatasyon yalıtımı da gerçekleştirilmelidir.

Dilatasyon yalıtımı, yapıda bırakılmış olan boşlukların, yani dilatasyonların, gerek yangın gibi doğal afetler gerekse yağış olayları sonrasında su sızıntısı olmaması için, uygun biçimde yalıtımının yapılması işlemidir.

Dilatasyonlar, yalıtımı yapıldıktan sonra doğal afetler veya yağış olayları sonrasında oluşabilecek su sızıntılarına karşı kapatılmış olacak ve bu şekilde önlem alınmış olacaktır.

Dilatasyon yalıtımı sayesinde, daha kaliteli ve uzun ömürlü yapılar imar etmek mümkün olacaktır.

Dilatasyon uygulamalarının her aşamasında, alanında uzman kişiler denetim yapılmalı, gerek karar gerek uygulama aşamalarında rol alarak imarın sağlıklı biçimde inşa edilmesini sağlamalıdırlar.

Dilatasyon

Akustik Duvar ve Tavan Kaplamaları

Akustik duvar ve tavan kaplamaları, duvar ve tavanların akustik ses emici kumaşlarla kaplanmasıyla oluşturulan panellerdir. Akustik duvar ve tavan kaplamaları, ses yalıtım özelliğine sahiptir. Akustik kaplama ürünleri darbeye dayanıklı ve kaliteli ürünlerdir. Akustik duvar ve

Kompakt Kapı ve Bölme Sistemleri

Kompakt kapı ve bölme sistemleri her gün kullandığımız çoğu mekânda karşımıza çıkıyor. Özellikle alışveriş merkezlerinde, okullarda, spor salonlarında ve sık sık toplumun tercih ettiği birçok mekânda. Özellikle bu mekânlarda WC yani tuvaletlerde karşımıza çıkıyor. Kompakt

Kurumsal Mobilya Sistemleri

Kurumsal mobilya sistemleri birçok avantajı yanında getiriyor. Dilediğiniz kurumsal mobilya sistemleri ile istediğiniz tarz, renk, modelde istediğiniz ürüne ulaşabilirsiniz. Hem de sadece ulaşmak ile kalmadan birçok avantajı da yakalayabilirsiniz. Öncelikle kurumsal mobilya sistemleri dediğimizde adından

Akrilik Zemin Kaplama

Akrilik zemin kaplama, dayanıklı, kolay temizlenen kaplama türlerinden birisidir. Akrilik zemin kaplama hizmetleri ile siz de istediğiniz bir mekânda, dayanıklı, kolay temizlenen, basınçtan etkilenmeyen bir zemin arayışındaysanız akrilik zemini tercih edebilirsiniz. Akrilik zemin kaplama hizmetleri

Karo Halılar

Karo Halı Döşeme İstediğiniz bir mekânda şık ve düzenli bir görüntü elde etmek istiyorsanız karo halılar tam da size göre! Peki nedir bu karo halılar? Karo halılar, iç içe geçebilen tabakalardan/parçalardan oluşan adını üstünde taşıyan

Köşe Kapak Profilleri

Köşe Kapak Profilleri Köşe kapak profilleri binalar için işlevsel olan uygulamalardandır. Genel olarak duvarların ve kolonların köşelerine yapılmaktadır. Yapılma amacı ise ihtimal dahilinde olan hasarları en aza indirmektir. Köşe kısımlarının daha düzenli ve düzgün şekilde

WhatsApp
Şimdi Ara
v
Konum