Dilatasyonun Önemi

Dilatasyonların Önemi

Dilatasyonların önemi yapılarda imar sürecinde bırakılması gereken boşluklardır.

İmar sürecinde dilatasyon işlemlerine gerekli önem verilmeli ve ihmal edilmemelidir. Dilatasyon sayesinde birçok olumsuzluğun önüne geçilebilir veya olumsuzluklar tamamen önlenebilir.

Dilatasyonun önemi gerek yatay gerek dikey olarak farklı veya aynı tipte yapılarda kullanılabilmesidir.

Yapılarda kullanılan her malzeme yapı olarak birbirinden farklılık göstermekte ve bu nedenle malzemelerin birleşimi ile oluşan yapıda, bazı kısalma veya genleşme değişimleri meydana gelebilmektedir.

Bu olası genleşme veya kısalma hareketleri, yapının zarar görmesine neden olabilir.

Yapının zarar görmesini önlemek, kullanılan malzemelerdeki yapı farklılığı nedeniyle oluşan olumsuzlukları gidererek yapıyı korumak dilatasyonlar sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Malzemelerin yapı değişikliklerinden oluşan değişimlerin yanı sıra, hava ve iklim koşulları nedeniyle yapının bazı olumsuz durumlarla karşılaşma durumu söz konusudur.

Bu durumun önceden, yapının imar aşamasında önlenmesi, yapının zarara uğramaması için önem kazanmaktadır.

Yapının hava ve iklim koşulları, sıcak ve kış aylarındaki sıcaklık ve ısı değişimleri gibi farklılıklar nedeniyle oluşabilecek genleşme veya kısalma gibi değişimlerden etkilenmemesi için, dilatasyon kullanımı gereklidir.

Dilatasyon önemi yapıların yaşanabilecek bazı olumsuz durumlar karşısında sağlam kalabilmesi, zarar görmemesi açısından çok önemlidir.

Yapılarda bırakılan bu boşluklar yani dilatasyonlar yardımıyla, genleşme gibi hareket değişimleri için açıklık bırakılmakta ve yapının zarar görmesi engellenmektedir.

Bununla birlikte, beklenmedik bir olumsuz durum karşısında da yapının tümünün değil, sadece belirli ilgili kısmının zarar görerek kısa sürede düzeltilmesi hedeflenerek de dilatasyonlar yapılarda tercih edilmektedir.

Dilatasyonların, yapıların imarında yapının zarar görmemesi, tahribe uğramaması ve önlemler alınması amacıyla kullanımına önem verilmelidir.

Dilatasyon alüminyum profiller farklı alanlar için kullanılabiliyor. Firmamızın dayanıklı ve sağlam olarak üretmiş olduğu çok çeşitli dilatasyon profilleri bulunuyor. Kanal kaplama profili, duvar kanat profili, kalın duvar kapağı ve ince duvar kapağı olarak farklı boyut, ölçü ve kullanım alanlarında karşımıza çıkıyor.

WhatsApp
Şimdi Ara
v
Konum