Dilatasyonların Önemi

Dilatasyonların Önemi

Dilatasyonların önemi yapılarda imar sürecinde bırakılması gereken boşluklardır.

İmar sürecinde dilatasyon işlemlerine gerekli önem verilmeli ve ihmal edilmemelidir. Dilatasyon sayesinde birçok olumsuzluğun önüne geçilebilir veya olumsuzluklar tamamen önlenebilir.

Dilatasyonun önemi gerek yatay gerek dikey olarak farklı veya aynı tipte yapılarda kullanılabilmesidir.

Yapılarda kullanılan her malzeme yapı olarak birbirinden farklılık göstermekte ve bu nedenle malzemelerin birleşimi ile oluşan yapıda, bazı kısalma veya genleşme değişimleri meydana gelebilmektedir.

Bu olası genleşme veya kısalma hareketleri, yapının zarar görmesine neden olabilir.

Yapının zarar görmesini önlemek, kullanılan malzemelerdeki yapı farklılığı nedeniyle oluşan olumsuzlukları gidererek yapıyı korumak dilatasyonlar sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Malzemelerin yapı değişikliklerinden oluşan değişimlerin yanı sıra, hava ve iklim koşulları nedeniyle yapının bazı olumsuz durumlarla karşılaşma durumu söz konusudur.

Bu durumun önceden, yapının imar aşamasında önlenmesi, yapının zarara uğramaması için önem kazanmaktadır.

Yapının hava ve iklim koşulları, sıcak ve kış aylarındaki sıcaklık ve ısı değişimleri gibi farklılıklar nedeniyle oluşabilecek genleşme veya kısalma gibi değişimlerden etkilenmemesi için, dilatasyon kullanımı gereklidir.

Dilatasyon önemi yapıların yaşanabilecek bazı olumsuz durumlar karşısında sağlam kalabilmesi, zarar görmemesi açısından çok önemlidir.

Yapılarda bırakılan bu boşluklar yani dilatasyonlar yardımıyla, genleşme gibi hareket değişimleri için açıklık bırakılmakta ve yapının zarar görmesi engellenmektedir.

Bununla birlikte, beklenmedik bir olumsuz durum karşısında da yapının tümünün değil, sadece belirli ilgili kısmının zarar görerek kısa sürede düzeltilmesi hedeflenerek de dilatasyonlar yapılarda tercih edilmektedir.

Dilatasyonların, yapıların imarında yapının zarar görmemesi, tahribe uğramaması ve önlemler alınması amacıyla kullanımına önem verilmelidir.

Dilatasyon alüminyum profiller farklı alanlar için kullanılabiliyor. Firmamızın dayanıklı ve sağlam olarak üretmiş olduğu çok çeşitli dilatasyon profilleri bulunuyor. Kanal kaplama profili, duvar kanat profili, kalın duvar kapağı ve ince duvar kapağı olarak farklı boyut, ölçü ve kullanım alanlarında karşımıza çıkıyor.

Dilatasyon

Duvar Koruma Bantları

Duvar koruma bantları, sürekli kalabalık olan mekânlarda kullanılan kurtarıcı bir duvar malzemesidir. Duvarı koruma amacıyla kullanılan duvar koruma bantları, özellikle hastanelerde karşımıza çıkar. Fakat kullanım alanı sadece hastanelerle sınırlı değildir. Dediğimiz gibi, kalabalık olan ve

Akrilik Zemin Kaplama

Akrilik zemin kaplama, dayanıklı, kolay temizlenen kaplama türlerinden birisidir. Akrilik zemin kaplama hizmetleri ile siz de istediğiniz bir mekânda, dayanıklı, kolay temizlenen, basınçtan etkilenmeyen bir zemin arayışındaysanız akrilik zemini tercih edebilirsiniz. Akrilik zemin kaplama hizmetleri

Duvar Tavan Kapak Profilleri

Duvar Tavan Kapak Profilleri Duvar tavan kapak profilleri son zamanlarda yapılan binalarda dilatasyon boşluklarının kapatılmasında en çok kullanılan tekniktir. Kapak profilleri daha kolay ve kullanışlı olmasının yanı sıra ekonomik olması nedeniyle de inşaat sektöründe en

Köşe Kapak Profilleri

Dilatasyon Köşe Kapak Profili Dilatasyon Köşe Kapak Profilleri binalar için işlevsel olan uygulamalardandır. Genel olarak duvarların ve kolonların köşelerine yapılmaktadır. Yapılma amacı ise ihtimal dahilinde olan hasarları en aza indirmektir. Köşe kısımlarının daha düzenli ve

Yükseltilmiş Döşeme

Yükseltilmiş Döşeme Yükseltilmiş döşeme, zaten var olan bir döşemenin üzerine yapılan ikinci döşeme olarak açıklanabilir. Farklı bir deyişle, yapılmış olan bir döşemenin üzerine, yeniden yapılan döşeme olarak da açıklayabiliriz. Günümüzde inşaat sektörüne bakıldığında, yükseltilmiş döşeme

Dilatasyon Profili

Dilatasyon Profili Dilatasyon profili kısaca tanımlamak gerekirse, dilatasyon boşluklarına yerleştirilen profillere verilen isimdir. Betonarme yapılarda binaların daha uzun ömürlü olması açısından dilatasyon işlemi uygulanmaktadır. Dilatasyon işlemi için bırakılan boşluklara dilatasyon profili yerleştirilmesi, çok daha yarar

WhatsApp
Şimdi Ara
v
Konum