Trabzon Dilatasyon

TRABZON DİLATASYON

Trabzon Dilatasyon mimari projelerde kullanılan önemli bir inşaat terimidir. Aynı veya farklı imalatlar arasında bırakılan belirli ölçüdeki boşluklardır.

Bu boşluklar bilinçli olarak bırakılmaktadır. Bilinçli olarak bırakılmasının sebepleri vardır. Bu sebepler zemindeki farklılıklar ve ısı değişimine dayalı değişikliklerdir.

Eğer dilatasyon dediğimiz bu boşluklar yapılar arasında bırakılmazsa yapıya zarar verir.

Bununla birlikte eğer dilatasyon boşlukları bırakılmazsa deprem anlarında yapılar birbirine çarparak felaketlere yol açar.

Bu boşlukların çeşitli kullanım alanları vardır. Bina araları, köprü araları, istinat duvarı araları…

Her malzemenin kendine özel özgül ısısı vardır. Dilatasyon işlemi yapılmadan önce bunlar üzerinde hesaplamalar yapılmaktadır. Her malzemenin kendine has özgül ısısı olduğu için genleşme ve büzüşme kat sayıları çok önemlidir.

Trabzon Dilatasyon Bandı
Trabzon Dilatasyon Bandı

DİLATASYON BANDI

Titreşimler sayesinde yapılar hareket eder ya da çöker.

Lider Grup İnşaat uzman yöneticileri, bu alanda montaj ve uygulama sırasında güvenlik ve kaliteye özellikle dikkat etmektedir.

Dilatasyon bantları, betonarme yapılarda hareket derzlerinin su geçirmez sızdırmazlığı için kullanılmaktadır. Betonda çok iyi ankrajın yanı sıra basınçlı suya karşı güvenli bir sızdırmazlık sağlarlar.

TRABZON DİLATASYONUN ÖNEMİ

Isı değişiklikleri sonucu oluşan çatlak ve kırıkları engellemek için dilatasyon şarttır. Hasarları engellemek, felaketlerin önüne geçmek için dilatasyon uygulanması gereken bir işleyiştir.

Dilatasyon uygulaması ile yapılar hem estetik bir görünüme sahip olur hem de dayanıklılıkları artar.

Trabzon Dilatasyon Uygulamaları
Trabzon Dilatasyon Uygulamaları

TRABZON DİLATASYON UYGULAMASI

Dilatasyon uygulaması ne kadar basit gibi görünse de çok önemli bir uygulamadır. Çünkü dilatasyonun olmaması durumunda yapılar ve yapıların içinde yaşayan insanlar büyük zararlar görebilmekte hatta can kaybı olabilmektedir. Bu yüzden dilatasyon uygulaması hayati önemlere sahiptir.

DİLATASYON BANDI UYGULAMA ÖNCESİ YÜZEY HAZIRLIĞI

Dilatasyon bandı kesinlikle tabliye betonuna uygulanır. Bu bant epoksi esaslı olduğu için uygulanan alan mutlaka düz olmak zorundadır. Düz değilse düzeltene kadar kesim ve kırım yapılmalıdır veya epoksi tamir harcıyla düzeltilmelidir. Bandın uygulanacağı alan mutlaka kuru ve tozsuz olmalıdır.

DİLATASYON DERZİ

Genleşme derzleri elastik bileşenlerdir. Boru hattındaki genişlemeleri ve titreşimleri emmek veya tesis bileşenlerinin montajını telafi etmek için bir genleşme derzi kullanılmaktadır. Genleşme derzleri eksensel hareketleri, yanal hareketleri, açısal hareketleri veya bu hareketlerin kombinasyonlarını emer.

Uygulamaya bağlı olarak, çelik, paslanmaz çelik, nikel bazlı alaşımlar, kauçuk, kumaş, PTFE veya Teflon gibi farklı malzemelerden bir genleşme derzi yapılabilir.

Deprem Derzleri

Deprem sarsıntılarını en aza indirmek ve büyük hasarları önlemek için deprem derzleri kullanılmaktadır. Çünkü deprem derzi sayesinde yapının zemininde oluşacak farklı oturma koşullarının ve ısının etkileri minimum seviyeye düşürülmektedir.

Hareket Derzi

Hareket derzini betonarme köprü gibi yapılarda oluşacak iç gerilmeler nedeniyle ayrılma, çatlama gibi olayları önlemek için kullanırız.

Titreşim Derzi

Titreşim derzi, yapılarda oluşabilecek titreşimlerin sonuçlarını önlemek için uygulanır. Genellikle endüstriyel alanlarda yüksek titreşim ile çalışan cihaz parçalarına uygulanarak titreşimin diğer alanlara yayılmasını engellemektedir.

DİLATASYON SU YALITIMI

Bina dilatasyonlarında mevcut dilatasyon derz boşluğunun temizlenmesi ile içine uygun çapta dolgu yerleştirilmektedir. Üzerine Styrene Bütadine Styrene modifiyeli bitüm esaslı dilatasyon derz bandı omega verilerek yüzeye şaloma alevi ile yapıştırılmaktadır.

Üzerine dilatasyon genişliğine uygun ebatta polietilen fitil/boru yerleştirilir ve ikinci kat dilatasyon derz bandı ile üzeri kaplanarak yalıtım tamamlanır.

DİLATASYON İZOLASYONU

Dilatasyon izolasyonu, dilatasyon boşluklarının suya ya da yangına karşı izole edilmesidir. İşlem yapılmadan önce dilatasyon izolasyonu yapılması önem teşkil etmektedir.

Boşlukların yangına karşı izole edilmesi de yangının çok hızlı bir şekilde yayılmasının önüne geçmek adına çok önemlidir.

Dilatasyon

Dilatasyon Profili Fiyat

Dilatasyon Profili Fiyat Dilatasyon profili fiyat farklı faktörlere göre değişim göstermektedir. Bu faktörlerin en belirleyicisi ise boşluğun uzunluğu ve hangi maddenin kullanıldığıdır. En kesin fiyat için boşluğun ölçülerinin belirtilmesi gerekir. He yıl belirli fiyatlar belirtilmektedir.

Duvar Koruma Bantları

Duvar koruma bantları, sürekli kalabalık olan mekânlarda kullanılan kurtarıcı bir duvar malzemesidir. Duvarı koruma amacıyla kullanılan duvar koruma bantları, özellikle hastanelerde karşımıza çıkar. Fakat kullanım alanı sadece hastanelerle sınırlı değildir. Dediğimiz gibi, kalabalık olan ve

Kompakt Kapı ve Bölme Sistemleri

Kompakt kapı ve bölme sistemleri her gün kullandığımız çoğu mekânda karşımıza çıkıyor. Özellikle alışveriş merkezlerinde, okullarda, spor salonlarında ve sık sık toplumun tercih ettiği birçok mekânda. Özellikle bu mekânlarda WC yani tuvaletlerde karşımıza çıkıyor. Kompakt

Kurumsal Mobilya Sistemleri

Kurumsal mobilya sistemleri birçok avantajı yanında getiriyor. Dilediğiniz kurumsal mobilya sistemleri ile istediğiniz tarz, renk, modelde istediğiniz ürüne ulaşabilirsiniz. Hem de sadece ulaşmak ile kalmadan birçok avantajı da yakalayabilirsiniz. Öncelikle kurumsal mobilya sistemleri dediğimizde adından

Dilatasyon Çıtası

Dilatasyon Profilleri Dilatasyon büyük betonarme ve çelik konstrüksiyonlu binalarda deprem, zemindeki oynamalardan dolayı , binalardaki genleşme gibi fiziksel hareketlerde binanın hasar görmemesi için ana taşıyıcılar ile binanın yapısının bağlantı noktalarında kullanılan malzemeleri kapsamaktadır. Ana taşıyıcılar

Dilatasyon Sistemleri

Dilatasyon sistemleri hakkında konuşmadan önce dilatasyonun ne olduğu hakkında bilgi vermekte fayda vardır diye düşünüyoruz. Dilatasyon, yapılarda olası genleşme, kısalma gibi olayları önlemek amacıyla bu yapılarda bırakılan boşluklara verilen bir isimdir. Dilatasyon sistemleri ile, yapılarda

WhatsApp
Şimdi Ara
v
Konum