Rize Dilatasyon

RİZE DİLATASYON

Rize Dilatasyon günümüzde yapı inşaatlarında birçok farklı teknik kullanılmaktadır. Bunlardan biri de dilatasyon sözcüğüdür. İnşaat sektöründe kullanılan dilatasyon, genişleme anlamına gelmektedir. Hem inşaat aşamasında hem de sonrasında binaların genişlemesi ihtimaline karşı belirli alanlarda boşluklar bırakılmaktadır. Dilatasyon profili bu boşluklarda kullanılan dolgu profilleridir. Fiziksel hasarı önleyen, kapatmaya yardımcı olan dilatasyon profilleri sayesinde birçok çeşidi bulunan yeni nesil sistemlerde kullanılmaktadır. Bu yapının dayanıklılığını en iyi şekilde sağlayabilirsiniz.

Bina yapımında vazgeçilmez teknikler arasında dilatasyon profillerinin çok kullanıldığı alanlar görülmekte ve bilinmektedir. Buna göre dilatasyon, çelik ve kauçuk profiller olarak oluşturulmaktadır. İsteğe bağlı olarak kullanılan alanlara göre farklı boyutlarda üretilen dilatasyon, yapı dayanıklılığı açısından da önemlidir. Yeni nesil bina inşaatlarının hemen hemen tamamı bu tip profillere sahiptir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Alt, üst, duvar, tavan veya duvar alt tavan alanlarına uygun dilatasyon profil çeşitleri kullanılmaktadır.

Alüminyum süpürgelikler ise zemin ile duvarın birleştiği alanlarda arızalar varsa onları kapatır. Hastaneler, çeşitli alışveriş merkezleri veya oteller gibi kamusal alanlarda, özellikle ev veya ofis gibi ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok alanda alüminyum süpürgelik ve çeşitlerini görmek mümkündür. Lider Grup İnşaat ile çalıştığınızda isteklerinize göre seçim yapabilir ve aradığınız modeli Rize Dilatasyon ile anında bulabilirsiniz.

Doğru marka ile kaliteli bir çalışma sergilemek söz konusu olduğunda Lider Grup İnşaat size en iyi hizmeti ve çözümü sunar.

Rize Dilatasyon Nedir?
Rize Dilatasyon Nedir?

RİZE DİLATASYON NEDİR?

Dilatasyon mimari bir projenin içerisinde en başta dahil edilmesi gereken önemli bir inşaat terimidir.

Birbirine sınır olan aynı veya farklı tipteki imalatları birbirinden ayırmak için bırakılan boşlulara dilatasyon denir.

Türkçe anlamı ise genleşme, genişlemedir.

Bu boşluklar çok çeşitlidir. Bina aralarına, köprü aralarına, temelde, istinat duvarlarında vs.

Özellikle bu boşluklar, yapıların oturmuş oldukları zeminde oluşan farklılıklar ve sıcaklık farklarından dolayı oluşan genleşme ve kısalma gibi olayları engellemek için bırakılan boşluklardır. Bu boşlukların olmaması durumunda yapının güvenliği ve korunumu ihmal edilmiş olur.

Ne kadar basit bir konu olarak gözüksede bu boşlukların olmaması durumunda büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Yapılarda kullanılan her malzemenin kendine özgü ısı değişimleri vardır. Bu sebeple her malzeme genleşme ve büzüşme kapasitelerine sahiptir. Çünkü yapılarda mevsimlere göre, gece ve gündüz arasındaki sıcaklıklara göre genleşme ve büzüşme  olur.

Bir yapının etkili bir şekilde oluşması için proje çiziminde dilatasyonun büyük bir önemi vardır.

DİLATASYON NE İŞE YARAR?

Genleşmede ve zeminde oluşan farklılıklarda meydana gelecek çatlakları, hasarları önlemek için yapılan uygulamadır. Bu uygulama ile yapıların çeşitli hava koşullarına karşı dayanma gücü artar. Aynı zamanda yapının estetik görünmesine de olanak sağlar. Bu nedenle Lider Grup İnşaat ile Rize Dilatasyon uygulamaları çok önemlidir.

Rize Dilatasyon
Rize Dilatasyon

DİLATASYON MALZEMELERİ:

Yapılarda bırakılan boşluklar için özel malzemeler kullanılmaktadır. Örneğin; bant, fuga, derz, çıta gibi birçok dilatasyon malzemesi vardır.

Dilatasyon Bandı:

Yapılardaki boşluklarda kullanılan bu bant, zeminde oluşabilecek kısalma veya genleşme gibi hareket değişimleri engellenmeye çalışılır. Bu bant ile kısalma veya genleşme hareketlerinin engellenmesi sağlanır. Bununla birlikte su izolasyonu da sağlanabilir.

Dilatasyon Derzi:

Yapının bir bütün olarak inşa edilmesini önler. Olası nedenlerle oluşacak olumsuzluğun tüm yapıyı etkilemesini engellemek amacıyla bu derzler kullanılmaktadır.

Dilatasyon Fugası:

Yapılardaki boşluklar, dilatasyon  fugası denilen malzeme ile doldurularak yapı daha kaliteli hale getirilmektedir. Bununla birlikte zeminlerde, duvar veya tavanlarda kullanılabilen fugalar sayesinde bu boşluklar doldurulmaktadır.

Dilatasyon Çıtası:

Yapılardaki boşluklar bir de dilatasyon çıtaları ile doldurulabilmektedir. Özellikle bu çıtaların hareket etme özelliğine sahip olması nedeniyle işlemlerde tercih edilmektedir.

Dilatasyon İzolasyonu:

Yapılardaki boşluklar, dilatasyon izolasyonu işlemiyle suya ya da yangına karşı izole edilmektedir.

Rize Dilatasyon ile istediğiniz dilatasyon malzemelerine hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz!

RİZE DİLATASYON UYGULAMALARI

İşlem yapılması için beton ve şap gibi kaba yüzey uygulamaları bitmiş olmalıdır. İlk olarak sarfiyatı azaltmak için polietilen fitili ile dilatasyon boşluğunun doldruulması gerekir. Bundan sonra 3.5-4 cm boşluk bırakılarak poliüretan mastik ürünler ile dolgu yapılmalıdır. Dilatasyon kenarlarına 10 cm genişliğinde epoksi tamir harcı uygulanır.

Dilatasyon

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama, istenilen yüzeyin daha güzel ve parlak görünmesini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Yüzeyler ne kadar güzel bakılırsa bakılsın veya düzenli temizlikleri ne kadar yapılırsa yapılsın aşınması, kalıcı kirler oluşması çok normaldir. Bunu önlemek, engellemek

Dilatasyon Uygulamaları

Dilatasyon Uygulamaları Dilatasyon uygulamaları, imar inşaatı süresince planlanan ve uygun şekilde biçimlendirilmesi gereken bir çalışmadır. Dilatasyon, yapının yaşanılan olumsuz durumlar karşısında bütün olarak zarar görmemesi, deprem gibi doğal afetler sonucunda tahribe uğramaması ve kullanılan malzemelerinin

Kaplama Altı Duvar Tavan Profilleri

Kaplama Altı Duvar Tavan Profilleri Kaplama altı duvar tavan profilleri inşaat sektöründe en sık kullanılan ve yapılan işlemler arasındadır. Özellikle büyük alanları kaplayan yapılarda dilatasyon işlemi uygulanmaktadır. Binaların daha kullanışlı olması amacıyla yapılan bu işlem,

Paslanmaz Zemin

Paslanmaz Zemin, Duvar & Tavan, Köşe Kapaklar Paslanmaz zemin, duvar & tavan, köşe kapaklar betonarme yapılar için büyük öneme sahip olan işlemlerdir. Kullanılan malzemelerin paslanma ve işlevini yitirme durumları söz konusu olduğu için kapak seçimlerinde

Dilatasyon Çıtası

Dilatasyon Profilleri Dilatasyon büyük betonarme ve çelik konstrüksiyonlu binalarda deprem, zemindeki oynamalardan dolayı , binalardaki genleşme gibi fiziksel hareketlerde binanın hasar görmemesi için ana taşıyıcılar ile binanın yapısının bağlantı noktalarında kullanılan malzemeleri kapsamaktadır. Ana taşıyıcılar

Kaplama Üstü Zemin Profilleri

Kaplama Üstü Zemin Profilleri Dilatasyon profilleri uygulaması, zeminleri kaplanmış olan yapılar için uygulanmaktadır. Zeminler yapıldıktan sonra, dilatasyon profilleri zemin üzerine yapılmaktadır. Zemin altına yapılması için zeminin kaplamasının yapılmamış olması gerekir. Kaplama üstü zemin profillerinin avantajlı 

WhatsApp
Şimdi Ara
v
Konum